Oto Ömercikoğlu > Services > Hizmetlerimiz > Partikül Dpf Temizleme

Yüksek Isıyla Kendi Kendine Temizleme

Yüksek ısıyla dizel partikül filtresi temizliği her araçta kendiliğinden gerçekleşen bir süreçtir. Dizel partikül filtresinin belirli düzeyde yüksek ısıya erişmesi ve bu seviyede kalması durumunda, içindeki kurum yakılarak dışarı atılmaktadır. Elbette, ihtiyaç duyulan yüksek ısı seviyesine erişmek çok kolay olmaz. Araçtan araca farklılık göstermekle birlikte, ortalama 2000 – 2500 devir aralığında yaklaşık yarım saat çalışması durumunda gerekli sıcaklık seviyesine ulaşılabilmektedir.

 

Büyük şehirlerde yoğun trafik ve küçük yerleşim yerlerinde ise kısa mesafede araç kullanımı nedeniyle istenilen devir ve ısıya erişilmesi mümkün olmadığı için, aracın dizel partikül filtresi hiç temizlenmeyebilir bile.

Bazı araçlarda, dizel partikül filtresinin hem girişinde hem de çıkışında boru bulunmaktadır. Borulardan ilki partiküle giren egzoz gazının miktarını ölçmekte ve diğeri de dizel partikül filtresinden çıkan gazı ölçmektedir. Çıkan gaz basıncının giren gaz basıncından düşük olması durumunda, sistem tarafından partikül filtresini temizlemek için motora sıvı kimyasal madde gönderilmektedir. Gönderilen sıvı madde motor içinde yakıtla birlikte yanmakta ve böylece motorun ısısı hızlıca yükseltilerek partikülün temizlenmesi sağlanmaktadır.

Bilgisayar ile Yenilenme (Rejenerasyon) Sistemi

Partikül Filitresi Temizlemesi

Ömercikoğlu Iveco yetkili servisi Dizel partikül filtresini (DPF) bu işlem için hazırlanmış ve Easy Diagnostik Sistemlerle bilgisayar ile kontrol edilen (ECI)yada (VCI) cihazına bağlayarak yenilenme (rejenerasyon) sistemi yapılmaktadır .Bu işlemin temel çalışma prensibi; yukarıda bahsedilen yüksek devirde uzun süreli çalıştırma sırasında gerçekleşen temizleme yöntemiyle aynıdır. Ancak, partikülün ısı derecesinin ve diğer çeşitli ayrıntıların bir ekran üzerinden takip edebilmesi nedeniyle, daha elverişli bir yöntemdir.

Muhtelif Kimyasal Maddeler Kullanılarak Dizel

Partikül Filtresinin Temizlenmesi
Ömercikoğlu iveco yetkili servisi Dizel partikül fitresini (DPF) temizlemek için Iveco Daily ve Euro Cargo araçlarının DPF Sistemine Kimyasal İlaç Dökülmesiyle DPF e Zarar Vermeden Temizleme Yapılmaktadır